דיני שיחה: כיצד להתווכח כמו עורך דין

מאת חיים אלאור מתן

עורכי דין נוטים לקבל שם רע. הם נתפסים כמרווחים מבעיות של אחרים, דורשים עמלות מופרזות וגורמים לעיכובים ארוכים בהתדיינות משפטית, ישראלים רבים יעדיפו חילופי דברים משמעותיים עם אקווריום מלא דגים מאשר שיחה עם איש מקצוע משפטי.

אך בעוד שעורכי הדין סבלו זה מכבר מכל מיני בדיחות וסטריאוטיפים תרבותיים, ישנם הכרחיים מעשיים רבים להכשרה משפטית. כשמדובר בוויכוח עם עורך הדין בקבוצה חברתית, אתה יכול להמר שמעטים מוכנים לקחת על עצמם את האתגר. למה?

כי עורכי דין לא רק מבינים איך לטעון נקודה; הם גם יודעים לזכות בנקודה.

החדשות הטובות הן שהצגת טיעון יעיל היא מיומנות נלמדת שקשורה מעט להכשרה משפטית רשמית. אז מה הסוד לניצחון בויכוח?

1.זהה את הנושא ואל תסטה ממנו. הכירו את נקודת הדיון העיקרית ודבקו בה.

כאשר מישהו מערער על דעותינו, התגובה הטבעית שלנו היא להגן על עצמנו בכל הראיות הקיימות. במיוחד אם הנושא הוא נושא שנוי במחלוקת עמוקה (כגון בתי מעצר למסתננים, הברחות אנשים, זכויות אדם, נושאים סביבתיים, תקציבי מדינה או שוויון אזרחי) המוח שלך יתפוס דרכים רבות ושונות, אך לא קשורות, לקידום נקודתך .

התגובה הזו היא טבעית. אבל זה לא יעזור לך לזכות בוויכוח. הסיכון העיקרי כאן הוא שהדיון יסטה במהירות ובאופן בלתי הפיך מהנושא העומד לדיון לנושא שאינו מקדם את הנושא הנוכחי כלל. כאן קל ללכת לאיבוד בים של נושאים שאינם קשורים זה לזה.

2.השאירו את הרגש בחוץ! הרגש לעולם לא יזכה לויכוח.

כאשר אנו חזקים בנושא מסויים, סביר להניח כי השקפותינו נבנו על ידי חוויות אישיות קודמות. תגובה רגשית חזקה למישהו שמאתגר השקפות אלה לא רק משאיר אותנו פגיעים לרגשות של התקפה אישית, אלא גם גורמים לנו לא לחשוב בבהירות. זה יכול להוביל לכעס, טינה, קנאה, התגוננות או מצוקה.

אנו עשויים באופן טבעי לפזר את השיחה בחיפוש אחר 'ראיות' התומכות בעמדתנו. עם זאת, הצגת נושאים סובייקטיביים חדשים עלולה להוביל בקלות לצעקות.

להיות רגשי זה כמו לתת ליריב שלך את נקודת התורפה שלך. הרגש מקשה עלינו להציג טיעון משכנע. תצוגות שליליות של שפת גוף כמו צעקות, בכי, אנחות, גלגול עיניים או קריאת שמות הם בזבוז האנרגיה הנפשית הנדרשת בכדי לזכות בוויכוח. זה מחזק את ההגנות הפסיכולוגיות והרגשיות של היריב כלומר מנקודה זו, לא משנה כמה אתה משכנע, כבר הפסדת בקרב.

עורכי דין נשארים רגועים ועומדים בעובדות. בכל הנוגע לוויכוחים או משא ומתן, רגש הוא חולשה.

גם אם עורכי דין מתגרים, או קשורים רגשית לנושא מסוים, הם אינם מאפשרים ליריבם להשתמש בו לטובתם.

זה נותן להם את התחמושת הדרושה להם כדי למקד את האסטרטגיה שלהם, להסיח את דעתך ממטרת הליבה שלך ובסופו של דבר לנצח את הוויכוח.

השורה התחתונה

יכולתו של עורך דין לזכות בוויכוח יכולה להיות מסוכמת בשתי מיומנויות מפתח: ארגון רעיונות ומסירתם ביעילות.

המשך את הדיונים שלך בדרך הנכונה על ידי הבנה מדויקת על מה אתה מתלבט, ולא משנה באילו אסטרטגיות היריב שלך משתמש כדי להסיח את הדעת, להפחיד, לבלבל או להעביר את השיחה תחתיך, תמיד תחזור לנקודה המקורית.

השתמש בטקטיקות אלה ולעולם לא תאבד טיעון נוסף.

לפחות לא זה שהתחלת במקור.

שתפו עם חברים
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram
כתבות שיכולות לעניין אותך...
מהי תאורה באירוע

מהי תאורה באירוע ומה זה תאורן תאורה באירועים היא חלק משמעותי מאוד המשפיע על האירוע שלכם , ונותן וייב אשר גורם לאורחים שלכם לרקוד  .

המשך קריאה »