מתי מדובר על רשלנות רפואית – ומתי לא

תוצאת טיפולית שלילית לא אומרת בהכרח שהרופא ביצע רשלנות רפואית.

רשלנות רפואית יכולה להתרחש באינספור דרכים ובמגוון תרחישים בתחום הבריאות. אך חשוב לזכור כי רק משום שמשהו משתבש – או שמצבו של המטופל הורע – אין זה אומר תמיד כי למטופל יש טענה לגיטימית לגבי רשלנות רפואית. במאמר זה נבחן כמה תרחישים של תוצאות שליליות שייתכן שיגרמו למקרה של רשלנות רפואית תקפה, וכמה שכנראה לא.

מתי זה עשוי להיות רשלנות רפואית

לכל אחד ממקרי הרשלנות הרפואית הלגיטימית יש מכנה משותף אחד: פעולת הרופא (או חוסר המעש) נפלו מסטנדרט הטיפול המתאים בנסיבות הטיפול. זה בדרך כלל אומר שמי שטיפל היה רשלני, אך במקרים נדירים פזיזות של רופא יכולה להפוך למקרה של רשלנות.

רשלנות רפואית

רשלנות רפואית מתרחשת כאשר רופא או איש מקצוע אחר בתחום הבריאות נותן טיפול תת סטנדרטי למטופל – במילים אחרות, איש המקצוע הרפואי אינו מצליח לספק את סוג ורמת הטיפול שמטפל ראוי, מיומן ומשכיל דומה היה מבצע בנסיבות דומות.

רשלנות שעולה לרמה של רשלנות רפואית יכולה להתרחש במספר מצבים שונים, כולל

  • כישלון באבחון מצב מזיק
  • כישלון לייעץ כראוי למטופל לגבי הסיכונים החמורים בטיפול מסוים
  • שגיאות בלתי קבילות במהלך ביצוע הניתוח ונהלים אחרים.
  • ועוד

רופאים אינם מושלמים, וחוקי הרשלנות רפואית אינו מחייב שלמות. מרבית מקרי הרשלנות הרפואית עוסקים בשאלות הבאות:

  • מה היה הטיפול הרפואי המתאים במצב הנדון?
  • האם הנאשם דבק בתקן או חרג ממנו?

שני הצדדים של המקרה (רופא וחולה) יפנו ככל הנראה למומחים רפואיים כדי לנסות לחזק את טיעוניהם.

פזיזות

זה דבר יחסית נדיר בעולם הרפואה, אך במקרים מסוימים פעולת רופא (או חוסר מעש) עשויה להיחשב לפזיזה. לדוגמא, רופא שמבצע ניתוח או הליך רפואי מסוכן אחר כשהוא בהשפעת סמים או אלכוהול, ככל הנראה ייאמר שהוא פעל בפזיזות. דוגמא נוספת היא רופא עשוי להיות מואשם במתן רמות פוטנציאליות קטלניות למטופל חולה בניגוד לשיטות הרפואה המקובלות

מתי זה כנראה לא רשלנות רפואית

מצבו של המטופל מחמיר

לא ניתן לומר כי רופא ביצע רשלנות רפואית רק משום שמצבו של המטופל החמיר במהלך הטיפול. לעיתים רופא אינו מסוגל לטפל (שלא לדבר על לרפא) מחלה, וגם כאשר תהליך מסוים נחשב לטיפול, אין ערובה שכל מטופל יגיב לטיפול בכל מצב. כל עוד הרופא פעל בזהירות ובמיומנות סבירים בבחירתו ובביצועו של טיפול, בדרך כלל לא ניתן לומר כי התרחשה שום רשלנות רפואית, גם כאשר מצבו של המטופל מתדרדר.

מצבו של המטופל אינו ניתן לטיפול

באופן דומה, מכיוון שלא ניתן לטפל בכל המחלות ובעיות הבריאות, לא ניתן לומר כי רופא המאבחן נכונה בעיה בריאותית – ומקבל החלטות נאותות בהחלטה כיצד להמשיך בטיפול בחולה – אינו יכול לבצע רשלנות רק משום שלא ניתן לטפל במצבו של המטופל. במילים פשוטות, חוקי רשלנות רפואית אינם קיימים בכדי להציע תרופה לתוצאות בריאות מצערות (אך לעיתים בלתי נמנעות) כגון מחלות סופניות ומוות. הם קיימים כדי לספק הגנה משפטית כאשר הטיפול שמקבלים חולים נופל מסטנדרטים מקובלים של טיפול רפואי.

מקרי רשלנות רפואית מאתגרים

אפילו לאחר קריאת במאמר זה, כנראה שעדיין יש לך שאלות. תביעות בגין רשלנות רפואית קשה לנצח. לעתים קרובות הן תלויות בשאלות רפואיות ומשפטיות מורכבות, ולכן הם דורשים מיומנות וניסיון מקצועי. אם אתם חושבים שיש לכם מקרה לגיטימי, ייתכן שהגיע הזמן לדון במצב עם עורך דין רשלנות רפואית.

 

שתפו עם חברים
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram
כתבות שיכולות לעניין אותך...
מהי תאורה באירוע

מהי תאורה באירוע ומה זה תאורן תאורה באירועים היא חלק משמעותי מאוד המשפיע על האירוע שלכם , ונותן וייב אשר גורם לאורחים שלכם לרקוד  .

המשך קריאה »